Udělejte
první krok

  • Nemusíte být rozhodnutí, mít vše dokonale nastudované ani být úplně perfektní.
  • Poradíme vám, pomůžeme a poskytneme všechny informace.
  • Nechte nám na sebe kontakt a my se vám ozveme.

Jdete do toho?
Čeká vás přijímací proces

První schůzka na úřadě

Kontaktujte nejbližší oddělení náhradní rodinné péče. To je první důležitá zastávka. Co? Kde? Nelekejte se, pomůže vám s tím Elektronický portál územních samospráv, kam zadáte svou obec a systém vám najde to správné místo. Nebo se můžete obrátit přímo na nás, rádi vám s hledáním správného úřadu pomůžeme.

Doporučujeme domluvit si telefonicky schůzku předem, aby na vás měli dostatek času.

Vyplnění
žádosti

Po první informativní schůzce na úřadě budete vyzváni k vyplnění žádosti.

Doložíte svoji bezúhonnost, finanční stabilitu a zdravotní stav, někde po vás budou chtít také reference lidí z vašeho okolí (například zaměstnavatele nebo sousedů) či stanovisko obecního úřadu.

Ujasníte si také něco velmi důležitého.
Jaké dítě byste mohli a chtěli přijmout
(věk, pohlaví, zdravotní omezení…)?

Tak trochu
jiná návštěva

Sociální pracovník si pak s vámi domluví termín návštěvy u vás doma.

Můžete zůstat v klidu. Nepřijde zkontrolovat, jestli máte dokonale utřený prach nebo perfektně vláčnou bábovku, ale jestli máte vhodný prostor pro dítě.

Návštěva může být také první příležitostí, jak se seznámit s dalšími členy vaší rodiny.

Připravte se na přípravy

Sociální pracovník pošle všechny záznamy na krajský úřad, který vás vyzve k přípravám pro budoucí pěstouny. Může to trvat týden, několik měsíců i rok… tak buďte trpěliví.

Přípravy a psychologické posouzení

Místo konání příprav si v některých krajích můžete vybrat, někde je zkrátka dané. Pěstouni se většinou připravují společně. Liší se ale doba, kterou přípravami strávíte. Dlouhodobé pěstouny čeká 48 hodin příprav, přechodné ještě o 24 hodin více.

Z psychologického posouzení nemusíte mít strach. Je totiž důležité hlavně pro vás a vaši budoucí duševní pohodu. Tady prostě nejde prohrát.

Vyberte typ péče

Na konci příprav byste měli mít jasno, a tedy i možnost rozhodnout se, jaký typ péče je vám nejbližší. Můžete také znovu specifikovat, jaké dítě byste uměli a chtěli přijmout.

  Pěstounská péče dlouhodobá Pěstounská péče na přechodnou dobu (krátkodobá)
Jak dlouho u vás dítě zůstane Dítě u vás vyrůstá jako běžný člen rodiny většinou až do dospělosti O dítě pečujete nejdéle jeden rok
Dítě si vybíráte vy Ano Ne
Věk dítěte Můžete si vybrat Nejčastěji pečujete o malé děti do 3 let, ale po domluvě i o starší, které potřebují krátkodobě pomoci
Věk pěstouna Věk pěstouna je podobný jako v biologických rodinách Posuzuje se individuálně podle fyzických a psychických sil
Věk vlastních dětí (pokud děti máte) Bez omezení, ale s ohledem na věk a potřeby přijatého dítěte Nejméně 8 let
Finanční podpora Odměna pěstouna při péči o jedno dítě činí 12 tisíc korun hrubého měsíčně, při péči o více dětí nebo dítě s postižením se zvyšuje. K tomu dostáváte také několikatisícový příspěvek na potřeby dítěte Odměna pěstouna činí 20 tisíc korun hrubého měsíčně. K tomu dostáváte také několikatisícový příspěvek na potřeby dítěte
Statut zaměstnání Ne Práce na plný úvazek

Schválení
a očekávaní dítěte

Když krajský úřad rozhodne, zda a pro jaké dítě byste mohli být vhodnými pěstouny, zařadí vás do seznamu a čekáte…

Kdykoli může zazvonit telefon. U přechodného pěstounství s tím, že vás právě teď potřebuje první dítě, u dlouhodobého vám nabídnou seznámení se s konkrétním dítětem.

Může to trvat týden, několik měsíců i rok… tak buďte trpěliví.

Financování
a podpora

Pěstounství je smysluplná a naplňující činnost, ale je také fyzicky a psychicky velmi náročná.

Stát proto pěstouny podporuje i finančně.
V případě dlouhodobé péče činí příspěvek na jedno dítě 12 tisíc, na dvě děti 18 tisíc a na dítě ve II.–IV. stupni závislosti 30 tisíc měsíčně. Pěstounská péče na přechodnou dobu je prací na plný úvazek a příspěvek od státu činí 20 tisíc měsíčně. U obou typů pěstounství dostáváte také několikatisícový příspěvek na potřeby dítěte.