8. díl: A opět Kulíšek: "Jéžiš, to zase volá ona!"

Proč to všechno na úřadech tak trvá?

Proč to všechno na úřadech tak trvá?

Kulíšek je u mě už šest týdnů. Zakulacuje se, nožičky a ručičky se začínají podobat končetinám běžného novorozence. Každých deset deka se počítá! Do mlíčka přidávám Nutriton, který ho zahustí, aby malý tolik nezvracel. V noci spinká a budí se jen na jídlo, přes den dál pláče, tak ho nosím a tulím. Člověk se naučí dělat spoustu věcí jednou rukou! 

Mám sice dosti benevolentní vztah k nepořádku, zato si umím dobře zorganizovat práci: něčemu se lze věnovat, jen když malý spí. Ty ostatní věci dělám buď s Kulíškem v náručí, nebo s Kulíškem v lehátku či košíku, k němuž přibíhám v krátkých intervalech, zastrkávám dudlíček, hladím a chlácholím. Miluje koupání – ve vaničce se vždy uvolní; tiše, konejšivě k němu promlouvám a on mě poslouchá, oči dokořán, omývaný bezpečným objetím teplé vody. 

Život pěstouna na přechodnou dobu je hodně o trpělivosti a čekání. O schopnosti přizpůsobit se změnám. Častým. Někdy nepochopitelným. Je o lhůtách, které úřady většinou beze zbytku využijí, místo aby konaly HNED TEĎ. O soudech, které stojí nade vším a mnohdy nekomunikují. Pro ně ta naše miminka představují složku. Moc bych si přála, aby místo haldy papírů viděli v duchu děťátko, které roste tak rychle, že pro ně je každých dalších 30 dnů strašně moc.

A tak jsem se naučila od chvíle, kdy převezmu dítě do péče, pomalu, trpělivě, ale neodbytně otravovat všechny zainteresované osoby, aby se jeho příběh posouval ke kýženému konci – tedy k tomu, že zakotví v trvalém prostředí. Vím, že na si o mně na kraji nejspíš říkají: ,,Jéžiš, to zase volá ona!“ 

Jsem milá, pozitivní, ale neústupná. Sociální pracovnice dětí jsou v naprosté většině moc milé profesionálky, které mají stejný cíl jako pěstouni. Ale týden přibude k týdnu, měsíc k měsíci a dítě je u nás nezřídka rok i déle. A to není správně. Máme být krizová přestupní stanice, dočasná náruč. Tak proč to všechno tak trvá?

Také byste chtěli svou náruč nabídnout opuštěnému dítěti? Přechodných a dlouhodobých pěstounů stále v Česku není dost a spousta dětí tak zbytečně svá nejdůležitější raná léta tráví v ústavech.

Zkuste nám nezávazně napsat o víc informací na info@dikypestounstvi.cz nebo zavolejte na 777 440 338, jsme tu jen pro vás. 

Děkujeme, že nám pomáháte hledat dětem nové rodiny.